Seniors receive awards during Senior Assembly

On June 13, Liberty High School honored seniors who have been
awarded scholarships from organizations and individual donors and
recognized the top 10 graduates in the class.

A list of the scholarships and recipients are below:

• George Beimler Brotherhood Award: William DePaolo
• Lowell Heffley Memorial Scholarship: Jenna Blank
• Worden Family Memorial Scholarship: Lana Torrens
• Beaverkill Foundation Award: Danielle Rabadi
• Arthur Tursi Memorial Scholarships: Conboy, McKinnley Conklin,
Grant Harman, Gillian Williams
• Young Achievers Award: McKinnley Conklin
• Congressman Gibson’s Nomination to The United States Air Force
Academy: Patrick Burke
• Certificate of Appointment to The United States Air Force
Academy: Patrick Burke
• Keep Your Dreams Scholarship: Kevin Maher
• Liberty Indian Booster Club Scholarships : Shane Black, Zachary
Cody, Kamry Conboy, McKinnley Conklin, William DePaolo, Grant
Harman, Tarik Johnson, Kevin Morgans, Gillian Williams
• Senior Stellar Student Recognition and 4-Year Referral Free
Awards: Osmar Ayala Paz, Jenna Blank, Patrick Burke, Kamry Conboy,
Joshua Costa, Esther Fitzgerald, Clarissa Fuentes, Jessica
Hewlett, Ashley Holloway, Amanda Jackson, Zoey Jackson, Bryanna
Keyes, Jeremy Knack, Irais Leon Luis, Kirianna Milling, Andrew
Philips, Caleb Philips, Danielle Rabadi, Marisa Riker, Thomas
Sarney, Lana Torrens, Gillian Williams
• Liberty Faculty Association Scholarships: Shane Black, Jenna
Blank, Devin Budd, Megan Burns, Zachary Cody, Kamry Conboy,
McKinnley Conklin, Joshua Costa, Esther Fitzgerald, Grant Harman,
Jessica Hewlett, Ashley Holloway, Amanda Jackson, Bryanna Keyes,
Kirianna Milling, Kevin Morgans, Andrew Philips, Caleb Philips,
Danielle Rabadi, Lana Torrens, Robert “Arthur” Torrens, Miyanna
Vernon, Gillian Williams
• Grahamsville Fire Department & Ladies’ Auxiliary Scholarship:
Joshua Costa
• White Sulphur Springs Fire Dept. & Ladies’ Auxiliary Award: Lana
Torrens, Robert “Arthur” Torrens
• Liberty Fire Department Scholarship: Kevin Morgans
• JC Young Hose Company John S. Nichols Memorial Scholarship:
Joshua Costa
• Liberty Fire Department Ladies’ Auxiliary Scholarship: Jenna
Blank
• Swan Lake Hose Company #1 Ladies’ Auxiliary Scholarship: Kyle
Smith
• Swan Lake Hose Company #1, Inc. Scholarship: Kyle Smith
• Liberty Rotary Community Service Scholarships: Jenna Blank,
Ashley Holloway, Gillian Williams
• Liberty Rotary Richard H. Fosler Memorial Scholarship: McKinnley
Conklin, Esther Fitzgerald, Danielle Rabadi
• INTERACT Senior Recognition: Patrick Burke, Nailah Dixon, Esther
Fitzgerald, Danielle Rabadi, Gillian Williams
• Liberty Chamber of Commerce Community Service Award: Lana
Torrens
• Joseph Scarvalone Memorial Scholarship: Patrick Burke, Megan
Burns, Kevin Morgans
• Leon & Marjorie Siegel Music Achievement Award: Jenna Blank,
Gillian Williams
• Leonard Martello Music Scholarship: Zachary Cody, Andrew Philips
• Briker Family Music Scholarship: Marisa Riker, Andrew Monteiro
• LPA Awards: Kirianna Milling, Lana Torrens
• Liberty Christian College Scholarship: Andrew Philips
• Samuel Launer Memorial Scholarship: Irais Leon Luis
• Daniel Reed Memorial Scholarship: Kevin Morgans
• Travis M. Calkin Memorial Award: Kevin Morgans
• Frank Conklin Memorial Scholarship: Zoey Jackson, Gustavo Romero
Garzon
• Neversink Roundout Antique Association Scholarship: Hayleigh
Decker
• Louis Soracco Excellence in Chemistry Award: Patrick Burke
• Mid-Hudson ASBO Scholarship: Jenna Blank
• George A. Sinacore Memorial Scholarship: Kevin Maher
• The Rose & Kiernan, Inc. Scholarship Fund: McKinnley Conklin
• Sullivan County Farm Bureau Scholarship: Hayleigh Decker
• Liberty Elks Lodge Citizenship Awards: Marisa Riker, Tarik
Johnson
• Liberty Lions Club Scholarship: Lana Torrens, Andrew Philips
• Delta Kappa Gamma Tau Chapter Memorial Grants-in-Aid Award:
Jenna Blank
• Benjamin and Sylvia Heller Memorial Scholarship: Phoenix Feldman
• 2016 Professional Women of Sullivan County Scholarship: Jenna
Blank
• 2016 Recipients for Academic Excellence: Jenna Blank, Patrick
Burke, Danielle Rabadi
• Barbra Sims Memorial Scholarship: Amanda Jackson
• Lorraine Carrington Memorial Award: McKinnley Conklin
• New York Blood Center Scholarship: Lana Torrens
• Ron Francisco Memorial Scholarship: Stefanny Fuentes, Zachary
Cody
• Visual Arts Award: Jenna Blank, Phoenix Feldman, Esther
Fitzgerald, Imani Kelly, Kirianna Milling
• The Brian Ingber Memorial Scholarship: Danielle Rabadi, Lana
Torrens
• Anonymous Perseverance Award: Faith Bloat
• Albert Shanker Award: Andrew Philips
• Sláinte Award in Memory of Grandma Kate McCarthy: Kamry Conboy,
Bryanna Keyes, Karisa Yoli
• Middletown Medical Healthcare Scholarship: Grant Harman
• SAANYS Region 5 Scholarship: Jenna Blank, Gillian Williams
• NYSCOPBA Statewide Scholarship Program: William DePaolo
• The Robert Langer Humanitarian Award: Esther Fitzgerald
• SCCC Presidential Scholarships: Esther Fitzgerald, Stefanny
Fuentes, Jessica Hewlett, Thomas Sarne

In addition, the top ten students of the Class of 2016 were
recognized:
10. Andrew Philips: 94.66 GPA
9. Lana Torrens : 95.70 GPA
8. Gillian Williams: 95.73 GPA
7. Zachary Cody: 95.92 GPA
6. Jessica Hewlett: 95.99 GPA
5. Esther Fitzgerald: 96.23 GPA
4. McKinnley Conklin: 96.94 GPA
3. Danielle Rabadi: 97.93 GPA
2. Jenna Blank: 98.00 GPA
1. Patrick Burke: 100.02 GPA

Posted on Categories Archive