shortcut to content

Liberty Central School District masthead logo

Visit our schoolsto Liberty Elementary home pageto Liberty Middle School home pageto Liberty High School home pageright edge border
shadow box top edge

Students honored with over 50 scholarships at Senior Assembly

tabs box bottom border

On June 13, Liberty High School honored seniors who have been awarded scholarships from organizations and individual donors and recognized the top 10 graduates in the class.

A list of the scholarships and recipients are below:

• George Beimler Brotherhood Award: William DePaolo
• Lowell Heffley Memorial Scholarship: Jenna Blank
• Worden Family Memorial Scholarship: Lana Torrens
• Beaverkill Foundation Award: Danielle Rabadi
• Arthur Tursi Memorial Scholarships: Conboy, McKinnley Conklin, Grant Harman, Gillian Williams
• Young Achievers Award: McKinnley Conklin
• Congressman Gibson’s Nomination to The United States Air Force Academy: Patrick Burke
• Certificate of Appointment to The United States Air Force Academy: Patrick Burke
• Keep Your Dreams Scholarship: Kevin Maher
• Liberty Indian Booster Club Scholarships : Shane Black, Zachary Cody, Kamry Conboy, McKinnley Conklin, William DePaolo, Grant Harman, Tarik Johnson, Kevin Morgans, Gillian Williams
• Senior Stellar Student Recognition and 4-Year Referral Free Awards: Osmar Ayala Paz, Jenna Blank, Patrick Burke, Kamry Conboy, Joshua Costa, Esther Fitzgerald, Clarissa Fuentes, Jessica Hewlett, Ashley Holloway, Amanda Jackson, Zoey Jackson, Bryanna Keyes, Jeremy Knack, Irais Leon Luis, Kirianna Milling, Andrew Philips, Caleb Philips, Danielle Rabadi, Marisa Riker, Thomas Sarney, Lana Torrens, Gillian Williams
• Liberty Faculty Association Scholarships: Shane Black, Jenna Blank, Devin Budd, Megan Burns, Zachary Cody, Kamry Conboy, McKinnley Conklin, Joshua Costa, Esther Fitzgerald, Grant Harman, Jessica Hewlett, Ashley Holloway, Amanda Jackson, Bryanna Keyes, Kirianna Milling, Kevin Morgans, Andrew Philips, Caleb Philips, Danielle Rabadi, Lana Torrens, Robert “Arthur” Torrens, Miyanna Vernon, Gillian Williams
• Grahamsville Fire Department & Ladies’ Auxiliary Scholarship: Joshua Costa
• White Sulphur Springs Fire Dept. & Ladies’ Auxiliary Award: Lana Torrens, Robert “Arthur” Torrens
• Liberty Fire Department Scholarship: Kevin Morgans
• JC Young Hose Company John S. Nichols Memorial Scholarship: Joshua Costa
• Liberty Fire Department Ladies’ Auxiliary Scholarship: Jenna Blank
• Swan Lake Hose Company #1 Ladies’ Auxiliary Scholarship: Kyle Smith
• Swan Lake Hose Company #1, Inc. Scholarship: Kyle Smith
• Liberty Rotary Community Service Scholarships: Jenna Blank, Ashley Holloway, Gillian Williams
• Liberty Rotary Richard H. Fosler Memorial Scholarship: McKinnley Conklin, Esther Fitzgerald, Danielle Rabadi
• INTERACT Senior Recognition: Patrick Burke, Nailah Dixon, Esther Fitzgerald, Danielle Rabadi, Gillian Williams
• Liberty Chamber of Commerce Community Service Award: Lana Torrens
• Joseph Scarvalone Memorial Scholarship: Patrick Burke, Megan Burns, Kevin Morgans
• Leon & Marjorie Siegel Music Achievement Award: Jenna Blank, Gillian Williams
• Leonard Martello Music Scholarship: Zachary Cody, Andrew Philips
• Briker Family Music Scholarship: Marisa Riker, Andrew Monteiro
• LPA Awards: Kirianna Milling, Lana Torrens
• Liberty Christian College Scholarship: Andrew Philips
• Samuel Launer Memorial Scholarship: Irais Leon Luis
• Daniel Reed Memorial Scholarship: Kevin Morgans
• Travis M. Calkin Memorial Award: Kevin Morgans
• Frank Conklin Memorial Scholarship: Zoey Jackson, Gustavo Romero Garzon
• Neversink Roundout Antique Association Scholarship: Hayleigh Decker
• Louis Soracco Excellence in Chemistry Award: Patrick Burke
• Mid-Hudson ASBO Scholarship: Jenna Blank
• George A. Sinacore Memorial Scholarship: Kevin Maher
• The Rose & Kiernan, Inc. Scholarship Fund: McKinnley Conklin
• Sullivan County Farm Bureau Scholarship: Hayleigh Decker
• Liberty Elks Lodge Citizenship Awards: Marisa Riker, Tarik Johnson
• Liberty Lions Club Scholarship: Lana Torrens, Andrew Philips
• Delta Kappa Gamma Tau Chapter Memorial Grants-in-Aid Award: Jenna Blank
• Benjamin and Sylvia Heller Memorial Scholarship: Phoenix Feldman
• 2016 Professional Women of Sullivan County Scholarship: Jenna Blank
• 2016 Recipients for Academic Excellence: Jenna Blank, Patrick Burke, Danielle Rabadi
• Barbra Sims Memorial Scholarship: Amanda Jackson
• Lorraine Carrington Memorial Award: McKinnley Conklin
• New York Blood Center Scholarship: Lana Torrens
• Ron Francisco Memorial Scholarship: Stefanny Fuentes, Zachary Cody
• Visual Arts Award: Jenna Blank, Phoenix Feldman, Esther Fitzgerald, Imani Kelly, Kirianna Milling
• The Brian Ingber Memorial Scholarship: Danielle Rabadi, Lana Torrens
• Anonymous Perseverance Award: Faith Bloat
• Albert Shanker Award: Andrew Philips
• Sláinte Award in Memory of Grandma Kate McCarthy: Kamry Conboy, Bryanna Keyes, Karisa Yoli
• Middletown Medical Healthcare Scholarship: Grant Harman
• SAANYS Region 5 Scholarship: Jenna Blank, Gillian Williams
• NYSCOPBA Statewide Scholarship Program: William DePaolo
• The Robert Langer Humanitarian Award: Esther Fitzgerald
• SCCC Presidential Scholarships: Esther Fitzgerald, Stefanny Fuentes, Jessica Hewlett, Thomas Sarne

In addition, the top ten students of the Class of 2016 were recognized:
10. Andrew Philips: 94.66 GPA
9. Lana Torrens : 95.70 GPA
8. Gillian Williams: 95.73 GPA
7. Zachary Cody: 95.92 GPA
6. Jessica Hewlett: 95.99 GPA
5. Esther Fitzgerald: 96.23 GPA
4. McKinnley Conklin: 96.94 GPA
3. Danielle Rabadi: 97.93 GPA
2. Jenna Blank: 98.00 GPA
1. Patrick Burke: 100.02 GPA


tabs box bottom border
blank space graphic
shadow box bottom edge